Tak wyglądał Dworzec Główny w Olsztynie w 2020 roku. ZOBACZ ZDJĘCIA!

Dworzec Główny to dla każdego miasta wizytówka. Od dłuższego czasu w Olsztynie tak nie możemy mówić. Nasz dworzec straszy w każdym swoim elemencie. Wkrótce ma to się zmienić bo PKP ma zbudować nowy Dworzec Główny w Olsztynie.

 1. Historia dworca w Olsztynie
 2. Dworzec Główny w Olsztynie. Zburzyć czy wyremontować
 3. Jak będzie wyglądał nowy Dworzec Główny w Olsztynie
 4. Hotel Gromada został wyburzony
 5. Dworzec Główny w Olsztynie – tak wyglądał w grudniu 2020 roku

Historia dworca w Olsztynie

Pierwszy budynek dworca powstał w 1872 roku gdy Olsztyn leżał w granicach Prus Wschodnich. Stało się to gdy do naszego miasta dotarły tory kolejowe, które połączyły Olsztyn z Toruniem. Dopiero w 1902 roku powstał tunel, który doprowadzał podróżnych na poszczególne perony.

Gdy w 1945 roku Rosjanie wkroczyli do Olsztyna to dworzec spłonął. Po 3 latach udało się go odbudować, ale nie przypominał kształtu sprzed wojny. Istniał przez 20 lat i został rozebrany. W 1971 roku oddany obecny kształt dworca i był to jeden z piękniejszych obiektów dworcowych w czasach PRL.

Po upadku komuny Dworzec Główny w Olsztynie popadał w ruinę i wyglądał coraz gorzej.

Dworzec Główny w Olsztynie. Zburzyć czy wyremontować

Od kilku lat organizacja Forum Rozwoju Olsztyna walczyła o to, żeby olsztyński dworzec wpisać na listę zabytków. Wojna z PKP trwała kilka dobrych lat, ale ostatecznie tylko elementy peronów wpisano do zabytków, a całego dworca już nie. To pozwala PKP na wyburzenie dworca i postawienia od nowa obiektu.

Problem pojawia się kolejny, bo właścicielem gruntu obok jest prywatna firma, która w miejscu Dworca Autobusowego chciałaby postawić galerię handlową. W Olsztynie martwią się, że dworzec nie będzie funkcjonalny i będzie jedynie dodatkiem do galerii.

Dyskusja na ten temat dzieli olsztyniaków od lat, ale prawda jest taka, że Dworzec Główny w Olsztynie tak jak wygląda obecnie, to tylko i wyłącznie straszy i jest antywizytówką miasta.

Jak będzie wyglądał nowy Dworzec Główny w Olsztynie

Budynek ma przypominać charakterystyczną formę żagla. Ma nawiązywać do dużej ilości jezior jaka jest w Olsztynie. Nowy obiekt będzie składał się z trzech kondygnacji: dwóch nadziemnych i jednej podziemnej. Ta ostatnia będzie połączona z placem przydworcowym oraz z tunelem, prowadzącym na perony oraz na osiedle Zatorze. PKP szuka inżyniera kontraktu i dopiero rozpisze przetarg na budowę dworca. Zapewne nowy dworzec światło dzienne ujrzy w 2023 roku.

Hotel Gromada został wyburzony

Na początku listopada rozpoczęto wyburzanie Hotelu Gromada w Olsztynie. Tutaj bardzo często zatrzymywali się podróżni przyjeżdżający do Olsztyna w celach służbowych. W grudniu ostatecznie hotel zniknął. Teren cały czas jest wystawiony na sprzedaż i nie wiadomo co tam będzie

Dworzec Główny w Olsztynie – tak wyglądał w grudniu 2020 roku

Przedstawiamy fotorelację Emila Mareckiego, który w niedzielny poranek wybrał się zobaczyć jak wygląda obecnie Dworzec Główny w Olsztynie.

3 thoughts on “Tak wyglądał Dworzec Główny w Olsztynie w 2020 roku. ZOBACZ ZDJĘCIA!

 • 3 lutego 2021 o 10:14
  Permalink

  Ktoś wie kiedy może się rozpoczać budowa nowego dworca? Bo coś jak zawsze w Olsztynie temat się przeciąga i przeciaga… Podobnie jak z tramwajami, wcześniej z halą uranią, a już nie wspomnę o stadionie… dramat.

  Odpowiedz
 • 21 grudnia 2020 o 10:52
  Permalink

  Zawsze mnie zastanawiało czemu tak jest z naszym dworcem. Już abstrahując od tego durnego pomysłu z zabytkiem architektury komunistycznej. Olsztyn nie ma szczęścia do tego typu inwestycji i obawiam się, że dworzec zaproponowany przez PKP będzie równie tragiczny, tyle, że po prostu przez jakiś czas świeży.

  Odpowiedz
 • 21 grudnia 2020 o 09:47
  Permalink

  To jest straszne jak ten dworzec obecnie wygląda. Lata zaniedbań, a przecież kiedyś wyglądał bardzo ładnie. Gdyby trochę wcześniej o niego zadbano, to teraz nie trzeba by było go burzyć… a tylko wprowadzić kosmentyczne poprawki. Zastanawiam się jak będzie to wyglądało w połączeniu z galerią handlową… jakiś tani market się tam sprawdzi, pewnie jakieś KFC, ale co jeszcze?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.