Hala Urania w Olsztynie doczeka się remontu

W końcu! Odetchnęli wszyscy związani ze sportem w Olsztynie. Hala Urania zostanie wyremontowana. Unia Europejska dofinansuje modernizację obiektu w kwocie blisko 132 milionów złotych.

 1. Unia Europejska przekaże pieniądze na modernizację Hali Urania
 2. Jakie zmiany szykują się w hali Urania
 3. Historia Hali Urania
 4. Fotorelacja z symbolicznego przekazania czeku na modernizację hali Urania

Unia Europejska przekaże pieniądze na modernizację Hali Urania

O remoncie Hali Urania na osiedlu Kormoran mówiło się od dłuższego czasu. Był przygotowany projekt na modernizację obiektu. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz od wielu lat próbował zdobyć finansowanie w Unii Europejskiej. W końcu udało się dzięki zaangażowaniu marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, który rozmawiał z Komisją Europejską. Pozyskana kwota jest efektem wielu przesunięć w Regionalnym Programie Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Koszt modernizacji hali Urania to blisko 190 milionów złotych, z czego z Brukselii popłunie około 132 milionów.

– To wydarzenie wyjątkowe, bowiem nasz wniosek przeszedł ocenę merytoryczną bez żadnych uwag – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Taka sytuacja nie zdarza się często, tym bardziej należy to podkreślać.

Jakie zmiany szykują się w hali Urania

Nowa hala Urania ma pomieścić 4045 miejsc. Wielofunkcyjne boisko będzie wykorzystywane w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsalu czy boksu.

Oprócz głównej hali powstanie także hala rozgrzewkowa, która pomieści około 500 widzów. Tam np. swoje spotkania mogłaby rozgrywać Warmia Energa Olsztyn czy KKS Olsztyn. Oprócz tego powstanie także sala podnoszenia ciężarów, judo oraz siłownia. W projekcie przewidziano także m.in. zaplecze konferencyjne, budowę lodowiska zewnętrznego, parkingu podziemnego, małej architektury czy zagospodarowanie zieleni.

Modernizacja powinna rozpocząć się latem 2021 roku, a zakończyć najpóźniej do 2023.

Historia Hali Urania

Obiekt oddano do użytku w 1978 roku. Od tego momentu Urania nie doczekała się praktycznie żadnego remontu. Co jakiś czas poprawy wymagał dach, który bardzo często przeciekał. Kultowy obiekt w Olsztynie widział wiele znakomitych sportowców. To tutaj m.in. mistrzostwo Polski zdobywał Indykpol AZS Olsztyn, były rozgrywane spotkania Memoriału Wagnera, reprezentacja Polski w piłce ręcznej wygrała ważny mecz po którym awansowała do mistrzostw Europy 2007. W tenisa grał nawet… Wojciech Fibak.

Jak obiekt wspominają sportowcy z Olsztyna: Paweł Papke, Magdalena Gawrońska, Marcin Malewski? Zobaczcie w filmie:

Fotorelacja z symbolicznego przekazania czeku na modernizację hali Urania

W piątek (15 stycznia 2021 r.) doszło do symbolicznego przekazania czeku na modernizację hali Urania w Olsztynie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Łukasza Kozłowskiego z olsztyn.com.pl.

3 thoughts on “Hala Urania w Olsztynie doczeka się remontu

 • 3 lutego 2021 o 14:25
  Permalink

  Ktoś wie gdzie będzie grał AZS podczas remontu Uranii?

  Odpowiedz
 • 3 lutego 2021 o 10:08
  Permalink

  Pamiętam jak przyjeżdżała tutaj siatkarska reprezentacja Polski na Memoriał Huberta Wagnera. To były prawdziwe siatkarskie emocje! Teraz pewnie już nie powróci ten turniej, bo hala będzie za mała… ale przynajmniej nie będzie wstydu jak będzie grał Indykpol AZS Olsztyn.

  Odpowiedz
 • 2 lutego 2021 o 14:12
  Permalink

  Urania to jedna z najpiękniejszych i klimatycznych hal sportowych w Polsce. Nie ma co się dziwić jednak, że będzie jej remont. Bo tam ciągle zimno było czy z sufitu leciały jarzeniówki… Mam nadzieję, że portal foto.olsztyn.pl będzie na bieżąco prezentował fotki z budowy tego obiektu. Będę śledził efekty prac.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.